• https://www.facebook.com/serhataykut

Muhabbetkuşu ve Finch Üreticisi

Kuşlar ''doğa'' adlı annenin güzel çalgıcılarıdır.


Cinsiyet Ayrımı

Üreme döneminde ki Dişi Muhabbetkuşları
Sağlıklı, yetişkin dişi muhabbet kuşları nın cereleri kahverengi olur. Eğer dişi bir muhabbetkuşu üremedöneminde ise Kahve yada koyu kahve bir renk alır ve kalın sert bir görünmü mü olur.
Örnekler

Üreme döneminde olmayan dişi muhabbetkuşları
  Dişi muhabbet kuşları tüy döneminde ve herhangibir hastalık durumunda cere renkleribeyaza yada kırem rengine döner, bağzende erkelerin ki kadar olmasada mavi renğe de dönembilir. Kuşun tüyedn çıkması veya hastalık durumunun sonlanması ardından birsüre sonra cere tekrar hahverengi olmaya başlar.

Lütfen dikkat:
rahatsız bir dişi muhabbetkuşucere rengi uzun bir süre mavi renkte kalırsa(birkaç ay) Hormonal dengesinde vaya iç organlarında bir rahatsızlık olabilir. Sebep araştırılarak tedavi edilebilir.
Örenek

Üreme döneminde olan erkek muhabbet kuşları
Erkek muhabbet kuşları genellikle koyu mavi tonda cere rengine sahiptirler. Dişi muhabbetkuşları ile karşılaştırıldığında, erkelerin ne zaman üremeye hazır olduklarını cere renginden anlayamayız. Değişik tonlarda mavi ve her zaman parlak mavi renklidir.
Örnekler

Üreme döneminde olmayan erkeler
Genellikle tüy döneminde yada kuşun hasta olması durumunda olan bir durdur ve cere rengi koyuluğunu kaybeder daha açık bir mavi tonuna döner.
Örnekler

Lütfen dikkat:
Bazı durumlarda erkek muhabbetkuşu cere rengi  yeşilimsi yada sarımsı renge döner . Bu güne kadar bu durumla ilgili literatürde veya intenette bir açıklama yapılmadı. Belki bir hastalık belirtisi de olabilir.
Örnek

Hormonal hastalık durumunda erkek kuşlar.
Bu duruma erkelik hormonlarındaki azalmadan kaynaklanan bir rahsızlıktır ve testis tümörü nedeni ila bozulan hormonlar neden olur.
Örnekler

Diğer mutasyonlardaki erkek cere rengi
Genellikle Albino,Lutino, Fallow, Lace wings, Çekinik parçalı ve Paskın parçalı mutasyonlarda görülen bir durumdur. Uzman olmayan bir kişinin yetişkin bir kuşta bile şüpheye düşürecek durmları olabilir. Genellikle buranklaeri yavru olduğu ve bazende dişi olduğu zannedilir.Resimlerdeki kuşların tümü erketir.
Örnekler

Yavru Muhabbet Kuşları.

Aşağıdaki kuşlar yavrudur ve Sol resimdeki erkek, sağ resimdeki dişidir.

Çeviri: Mehmet Fatih Sarısoy

Yarışma Takvimi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam83
Toplam Ziyaret253507